İnsanlar yaptıkları işte yetenek ve deneyimlerini arttırdıkça, işiyle ilgili bazı işlemleri otomatikleştirebilmek, bazılarını kısaltmak ya da kolaylaştırmak istiyor. Bilgisayarda kullandığımız programlar için de geçerli bu durum. Zaten bu yüzden pek çok uygulama, kendi yerleşik klavye kısayol tuşlarını da barındırıyor. Örneğin word, excel gibi microsoft office yazılımlarında hemen herkes bu klavye kısayollarının en az bir kaç tanesini kullanıyor. Genel olarak bilgisayar başında geçip de Tümünü Seç (CTRL + A), Kes (CTRL + X), Kopyala (CTRL + C) ve Yapıştır (CTRL + V) gibi işlevleri, kısayol tuşlarıyla kullanmamış olan yoktur sanırım. Photoshop klavye kısayolları da yine işin uzmanlarınca ezberlenmiş ve parmaklara nakledilmiştir diye düşünüyorum.

Özünde tembel birisiyimdir, ama nedense bir an bile boş kalma şansı bulamam ya da boş kaldığımı hissettiğim anları dayanılmaz bulurum. Mutlaka kendimce bir “iş” ile ilgilenme ihtiyacı hissederim. Benim tembelliğim çoğunlukla yapılacak bir işin kolayını araştırmaya yönelik “yaratıcı” bir niteliğe sahip sanırım. Fakat nedense her şeyi otomatikleştirmeye ve kısaltmaya yönelik bir arayışla bakan zihnim, şu kısayol kullanımına gereken ilgiyi gösterebilmiş değil. Kendime bu konuda çok şaşırıyorum. Aynı duruma arkadaşlarım da şaşırıyorlar. Kullandıkları yazılımlarla ilgili bir sürü çözüm üretirken, onlara yeni yazılımlar hazırlarken, bazı uygulamalarda bulunan temel kısayol tuşlarını bilmiyor olmam ve onlardan öğrenmem doğal olarak kafalarını karıştırıyor.

Kısayol tuş bilgisi geniş olan kişilere hep imrenmişimdir. Kullandığı programın işlevleri hakkında bile bilgi sahibi olmadan en kullanılmaz kısayol tuşlarını adını yazar gibi arka arkaya kullananlara bile rastladım. Öyle ki, bildiğimiz Microsoft Word uygulamasının kısayol tuşlarına, temel düzey bir kullanıcı sayılmasına rağmen, benim mouse olmadan yapamayacağımı düşündüğüm şeyleri bile, sadece klavye kısayol tuşları ile ortaya çıkartabilecek kadar hakim bir arkadaşım var. Ara ara word kısayol bilgisi ediniyorum kendisinden. Word için makrolar yazarken bile, onun kısayol bilgisi bana onun word cambazıymış gibi görünmesine neden oluyor.

İnternette gezinirken, Photoshop CC için kullanılan klavye kısayol tuşlarının güzel bir listesine rastladım. Büyük olasılıkla ben yine bunların bir kaçını öğrenip, kalanları çalışma ortamımın bir kenarına yapıştırdığım bu listeden bakıp duracağım. Öyle ya da böyle, bu listeyi çok daha verimli bir şekilde kullanabilecekler olacağına inandığım için burada paylaşmaya karar verdim. Listenin PDF haline de aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

Photoshop Keyboard Shortcuts by GraphicStock

Photoshop CC Klavye Kısayolları